Vítejte v našem průvodci plném rad a tipů pro zdravé zuby. Zajímá vás, jak si udržet zdravý chrup a vyhnout se zbytečnému vrtání? Co způsobuje většinu onemocnění zubů a dásní? A jak předcházet zubním problémům? Tak pokračujte ve čtení.
Na konci článku najdete také unikátní nabídku, která vám pomůže dosáhnout zdravého úsměvu.
Zubní kaz je infekční onemocnění, které vzniká v důsledku dlouhodobého působení kyselin na povrch zubů. Tyto kyseliny jsou produkované bakteriemi v ústní dutině.
Zubní plak je vrstvou bakterií a zbytků potravy. Pokud se zubní plak – pomocí čištění zubů – neodstraní včas a vzniklé kyseliny působí dostatečnou dobu na povrch zubů, vzniká právě zubní kaz. Ten je zpočátku jen ve formě fleku a struktura zubní skloviny se zeslabuje.
Pokud dochází k dalšímu působení kyselin, vytvoří se začínající zubní kaz, který už jde dovnitř povrchu zubů. Pokud nedojde ke včasnému léčení, zubní kaz se rozvíjí, což může způsobit různé komplikace jako například zánět zubní dřeně nebo zubní váček. Zdravotnické struktury po celém světě se samozřejmě snaží proti kazům bojovat. Pomáhají k tomu složky, které zesilují zuby, jako fluor a vápník. Proto často slyšíme, že se do kohoutkové vody/soli/jídel přidává fluor.
Parodontitida je onemocnění postihující tkáně závěsného aparátu zubu a kostí, které podporují zuby. Způsobuje zánět dásní (gingivitida) a postupně poškozuje tkáně, které udržují zuby na svém místě. Tento zánět je způsobený nadměrným množstvím bakterií v ústech a zubním plakem, který se hromadí kolem dásní.
Pokud zubní plak není odstraňován pravidelnou ústní hygienou, může se mineralizovat a přeměnit na zubní kámen. Zubní kámen se usazuje na povrchu zubu poblíž dásní a postupně zvětšuje svůj objem. Čím hlouběji zubní kámen jde, tím více ničí kosti. Na základě jeho rozsahu se parodontitida dělí na začínající, středně pokročilou a pokročilou.
Na základě výše popsaných mechanismů vývoje dvou nejčastějších onemocnění ústní dutiny můžeme říci, že zubní plak způsobuje vývoj většiny zubních onemocnění. Stručně řečeno:
Nejméně 75 % lidí v České republice má zánět v dutině ústní* a potřebuje určitou míru ošetření.
Podle dat ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) má v České republice zubní kaz zhruba 90 % populace**.
Tato čísla jsou alarmující. Instituce jako SZÚ a ČSK proto hledají možnosti, jak zlepšit stav ústního zdraví. A jedním z nejdůležitějších bodů je prevence.
K odstranění zubního plaku je nezbytná správná a pravidelná ústní hygiena. Ta zahrnuje čištění zubů dvakrát denně pomocí zubního kartáčku s měkkými štětinami a zubní pasty obsahující fluorid. Kromě toho je potřeba čistit mezizubní prostory dentální nití nebo mezizubními kartáčky. Pro odstranění zubního plaku jsou také důležité pravidelné návštěvy zubního lékaře a občasné profesionální čištění na dentální hygieně.
Cleeth přináší unikátní balíček dentálních produktů, které vám pomohou udržet zuby zdravé a krásné. Balíček Cleeth obsahuje produkty, které se harmonicky doplňují, odstraňují zubní plak a zabraňují tvorbě zubního kamene, ale také posilují sklovinu a chrání před zubním kazem.
Díky komplexnímu složení našeho balíčku vám garantujeme zlepšení hygieny ústní dutiny do 21 dnů, jinak vám vrátíme peníze. Balíček vždycky jednou za 3 měsíce doručíme až k vám domů, abyste na dokupování produktů nemuseli pořád myslet. Všechny vám spolehlivě vystačí až do dalšího dodání.
Máme pro vás také speciální nabídku! Při použití slevového kódu „first15“ získáte balíček na první rok používání s 15% slevou.
Chcete nejdříve naše produkty vyzkoušet? Není problém, můžete si objednat naši testovací sadu obsahující:
1 zubní pastu Cleeth, 1 ústní vodu Cleeth a 10 ks zubních nití na držátku Cleeth. A to vše jen za 199 Kč včetně dopravy. Klikněte na tento odkaz a vyzkoušejte:
*MUDr. Ladislav Korábek, MBA, CSc. L. Parodontologie. Nemocnice. 2006, (2), 10-13.
Prof. MUDr. Jiří Mazánek, DrSc. Stomatologie: Minimum pro praxi. Praha: Triton, 1999. ISBN 80–7254–032—7
**https://www.szu.cz/uploads/documents/oddeleni-zdravotniho-vzdelavani-a-vzdelavani-pri-praxi/publikace/studie_o_stavu_ustniho_zdravi_v_cr.pdf